Lilypie Fifth Birthday tickers

Lilypie Fifth Birthday tickers

13 Mayıs 2011 Cuma

Hatay'a gittik

Aslında Hataya gideli biraz zaman geçti ama fotoğrafları yüklemeye ancak zamanım oldu. Fotoğraflar buraya aktaramayacağım kadar çok olduğundan içlerinden özellikle Ege'nin olduklarını seçip gerisini kendimize bıraktım. Müze bir harikaydı.

Müzenin tam girişinde çıplak bir erkek heykeli vardı, Ege'de "bak pipisi" deyip heykelin pipisini tutmaz mı:) hiç bozuntuya vermeden "evet Egecim, pipisi"deyip Egeyi çektim. Hazırlıksız yakalandım aslında... Müzede öyle güzel mozaikler vardı ki, tarihi eserler de gerçekten çok güzel korunmuşlar. Çok beğendik. Müzeden sonra Hatayın çarşısını da gezip defne sabunlarından aldık, künefesini tattık. Gerçekten yediğim en güzel künefeydi. Humusunu, tepsi kebabını ve mutfağına ait çoğu şeyi tattık. Güzel güzel güzeldi:) Tekrar gidilebilir...
Ege de ilgiyle izledi etrafındakileri...
Ege bu küçük hazineleri görünce "aaaa, para kumbarası" diyerek ortamdaki herkesi güldürdü:)

Şimdiki çocuklara oyuncak diye bunu versek bu da ne derler herhalde ama dönemin ta tunç çağı olduğunu düşününce iyi bile yapmışlar.

Aslında dönemin rengarenk taşlardan yapılmış kolyeleri çok güzeldi. Ben en çok onlara takıldım. Bugün de rahatlıkla takılabilecek kadar güzellerdi.

Şelaleyi üst taraftan görmeye gittik, gerçi üstten ağaçlar görüntüyü kapatmış ve birşey göremedik. Sonra aşağıya inip yakından gördük.
Her tarafta su olması en çok Egenin hoşuna gitti. "Winnie çubuyu" oynadı.

Ve dönüş yolu yokuş olduğu için, giderken koşa koşa inen Ege dönüşte sonunda çöktü yolun ortasına:)
Gezinin sonunda kiliseyi görmeye gittik. İçerde freskleri görmeyi bekliyordum açıkçası ve zamanında varmış da. Ama hristiyanlar freskleri söküp, kaynatıp sularını içmişler. Bunlardan medet ummuşlar, tıpkı bizim müslümanların da Allah'ın dışında bir sürü şeyden medet ummaları gibi. Allah'tan ümitlerimi kesiliyor noluyor anlamıyorum. Neyse. İçerisi karanlıktı, fazla birşey kalmamış olmasına rağmen orası hristiyanların haç yerlerinden birisiymiş ve hala ayinler yapılıyormuş.

Dönüş yolunda bir sürü gelincik vardı, Ege de onlardan birini koparıp bana verdi "annecim, bu senin için, kırmızı bir gül" demez mi:) Canım benim, içimin yağlarını eritti. Egeye göre kırmızı olan bütün çiçekler gül.
1 yorum:

  1. Oy oy oy yerim ben onun o güzel yanaklarındannn. Yakışıklımmm, akıllı bıdığım benimmm..

    Antep Müzesi de çok güzel ama mozaik konusunda Hatay Müzesi bir numara sanırım. Biz de gideriz inşallah.

    YanıtlaSil